TGCC bude hostit druhý evropský exascale superpočítač

GENCI's Jean Zay supercomputer

Evropská komise má pořídit druhý superpočítač exascale třídy a umístit jej ve Francii.

Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU) vybral konsorcium Julese Verna, aby hostilo a provozovalo ve Francii druhý exascale superpočítač agentury EU.

Euro-HPC uvedl, že nový exascale superpočítač bude řídit GENCI, francouzská národní agentura pro vysoce výkonné výpočty. Bude umístěn ve výpočetním centru TGCC, které vlastní CEA (Francouzská komise pro alternativní energie a atomovou energii) v Bruyères-le-Châtel, jihozápadně od Paříže.

Philippe Lavoca, generální ředitel GENCI, řekl: „Jedna miliarda operací za sekundu k urychlení příchodu budoucnosti. Společnost GENCI je potěšena a hrdá na oznámení EuroHPC, že francouzsko-nizozemské konsorcium Julese Verna bylo vybráno jako hostitel a provozovatel superpočítače třídy exascale.“

François Jacq, předseda CEA, dodal: „Tento superpočítač bude výjimečným nástrojem pro evropský výzkum ve službách evropské společnosti a suverenity. Umožní významný pokrok v mnoha oblastech, které jsou jádrem výzkumných aktivit CEA, jako je modelování klimatu s vysokým rozlišením, fúze pro energii, inovativní materiály, lidská digitální dvojčata a personalizovaná medicína. CEA má dlouholeté zkušenosti s navrhováním a implementací pre-exascale superpočítačů v nejmodernějších výpočetních centrech. Veškeré naše odborné znalosti v oblasti návrhu a provozu výpočetních center vložíme do služeb tohoto projektu s cílem výkonu a kontroly spotřeby energie.“

Konsorcium Julese Verna povede Francie prostřednictvím GENCI a bude podporováno CEA, za účasti Nizozemska prostřednictvím Surf, kooperativního sdružení nizozemských vzdělávacích a výzkumných institucí.

Jet de Ranitz, generální ředitel Surf, dodal: „Jsme hrdí na to, že spolupracujeme v konsorciu Jules Verne na výrazném pokroku ve výzkumu společenských výzev. Tento superpočítač dále pomůže nizozemským výzkumníkům provádět komplexní simulace v oblastech od klimatické vědy a inženýrství po medicínu a astronomii.”

Projekt bude mít rozpočet 542 milionů EUR, přičemž EuroHPC přispěje až 50 procenty. Dodání je naplánováno na rok 2025. 8 milionů EUR poskytne nizozemské ministerstvo kultury, vzdělávání a vědy; a 263 milionů EUR poskytne francouzská vláda.

V TGCC je v současnosti umístěn superpočítač Joliot-Curie o výkonu 22 petaflopů, systém Atos Bull instalovaný v roce 2019. Společnost dříve v roce 2016 nainstalovala systém Bull s výkonem 1,4 petaflops s názvem Cobalt.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment