Test QNAP TVS-473

QNAP-TVS-4733

QNAPVe spolupráci se společností BK Commercium jsme měli možnost otestovat některé možnosti čtyřšachtového NAS systému QNAP TVS 473.

K dispozici jsme měli toto zařízení vybavené procesorem AMD RX-421BD SoC, s vestavěnou grafickou kartou AMD Radeon R7 a vestavěným šifrovacím strojem AES-NI, s pamětí 16 GB a Dual HDMI multimediálním výstupem (4K, 1080p). Výrobce ještě se zařízením dodává dva ethernetové kabely, šrouby pro montáž na 2,5″ disky (TVS-473 podporuje jak 2,5″ pevný disk, tak SSD), úchyty a šrouby M.2, infračervené dálkové ovládání QNAP RM-IR004, dvě baterie AAA pro dálkový ovladač a průvodce rychlým spuštěním.

Čtyřšachtový NAS je velmi promyšlený. Tak například k vložení disků stačí jen uvolnit západku a vysunout jednotlivé držáky disků. Po vyjmutí bočnic se uvolní prostor pro vložení disků a následným vrácením bočnic jsou disky aretovány v „šuplíku“, který se zasunutím a zaklapnutím západky stává připraveným. To opakujete čtyřikrát pro každý disk. Vložením posledního disku je NAS připraven k zapnutí. O jeho stavu vás pak informuje přehledná a dobře čitelný displej spolu se třemi prosvětlenými informačními políčky STATUS, LAN a USB, informujícími o probíhajících činnostech. Tlačítko vypínání je pak umístěno vpředu vpravo dole a pod ním ještě najdete zásuvku USB 3.0, kdy po zasunutí libovolného paměťového zařízení (flash nebo externí disk) může dojít k automatickému zrcadlení do určeného prostoru diskového pole. Externí disk lze ale namapovat i jako další úložný prostor. Pod USB portem najdeme expanzní slot pro připojení dalšího paměťového prostoru.

Na zadním čelu pak najdete čtyři konektory LAN, tři USB 3.0, dva konektory HDMI a servisní zdířku ve formě 3,5mm jacku. Dále jsou tu tři konektory pro připojení dvou mikrofonů a linkový výstup. K dispozici jsou tu na kartě i dva USB 3.1 konektory a je tu i otvor pro konektor rozšiřující karty.

Ve spodku je velký ventilátor sloužící pro chlazení disků a menší větrák, obstarávající chlazení elektroniky. Oba jsou velmi tiché a mění svou rychlost podle teploty uvnitř zařízení. V každém případě jejich hluk je tak nízký, že NAS může být umístěna klidně i na stole vedle počítače, aniž by nějak rušila obsluhu.

Nastavení

Existují tři způsoby, jak nainstalovat operační systém QTS NAS. Můžete jej připojit k síti nebo přes USB a pomocí aplikace Qfinder Pro. Můžete také zkusit nainstalovat systém QTS přes internet tak, že uvedete „Cloud Key“ napsaný na straně NAS do souboru install.qnap.com. To našlo NAS a spustilo instalační program, ale instalace byla nestabilní. Metoda Qfinder je proto jednodušší a pro instalaci lepší.

Průvodce nastavením vás provede nastavením identifikátoru myQNAPcloud pro přístup k NAS přes internet, volbou, zda je systém NAS pro domácí nebo obchodní účely. Toto nastavení ovlivňuje, které aplikace a služby budou ve výchozím nastavení nainstalovány – a nastavením konfigurace disku.

Co je velmi příjemné především pro nepříliš zběhlé uživatele je to, že instalace přehledně vysvětluje význam a použití RAID0, 1, 5 a JBOD.

Operační systém a ovládání

Operační systém QTS dobře vypadá a snadno se používá. Rozhraní využívá systém ikon pro všechny nainstalované aplikace rozmístěné na různých domácích obrazovkách, podobně jako telefon nebo tablet.

Uživatelé se v Ovládacích panelech snadno vytvářejí a nastavení oprávnění se jednoduše nastavuje pomocí zaškrtávacích políček pro přidělení oprávnění pro přístup ke čtení a zápisu ev. odepření přístupových práv pro každou sdílenou síťovou položku. Vytvořit novou sdílenou složku a přiřadit práva, je záležitost na pár kliknutí.

Sdílení médií je také snadné. Přejděte do stránky nastavení sdílených složek a otevřete jednu z vašich sdílených položek a poté zaškrtněte tlačítko Media Folder. Vše v této sdílené složce a jejích podsložkách se zobrazí v aplikacích Fotografie, Hudba a Video.

Aplikace

Předinstalované aplikace multimédií fungují dobře. Při prohlížení prostřednictvím webového rozhraní poskytuje služba Music Station jasný přehled o vašich multimédiích a je tu i možnost je streamování do všech zařízení UPnP v síti.

Můžete také odesílat zvuk přímo přes port HDMI NASu nebo zásuvku s konektorem 3,5 mm – příjemná je možnost připojit reproduktory přímo do NASu a použít NAS jako dálkově ovládaný Media Reciever. Fotografická stanice funguje dobře a líbil se mi její čistý design.

Na App Center je dostupná spousta dalších aplikací, které můžete vyzkoušet: od zálohování, elektronické obchodování až po správu obsahu a poštovních serverů. App Center je velmi rozvinutý ekosystém, který se neustále rozšiřuje. V části HybridDesk Station je také samostatná sada aplikací. Jsou určeny pro připojení vašeho NAS k klávesnici a myši a monitoru přes HDMI.

myQNAPcloud

Pro QNAP je prioritou snadný přístup k vašim souborům mimo vaši síť. Chcete-li nastavit myQNAPcloud, potřebujete pouze uživatelské jméno a heslo. Obdržíte vlastní uživatelskou adresu „.myqnapcloud.com“ pro přístup k vašim souborům.

Na webu myQNAPcloud, můžete nahrát, stahovat a spravovat soubory a přehrávat hudbu. Je to podobné jako osobní Dropbox, jste omezeni víceméně jen rychlostí připojení.

Závěrem

Celkově se nám QNAP velmi líbí. Jednoduchá správa, přístup z mobilních zařízení, multimédia i App Center který se stará i instalace i update. Naše HW specifikace umožňuje i běh virtualizovaných systémů. Během instalace jsme narazili na pár nestabilit při nastavení systému a některých aplikací, nutno však říct že následný update systému většinu z nich vyřešil.

Autor: Milan Loucký ve spopuráci s Richardem Vršníkem, BK Commercium

 

Související články