Seagate používá drobné lasery k vytvoření prvního 16TB pevného disku na světě

Seagate Exos HAMR 16TB

Seagate úspěšně použil drobné lasery pro zvýšení kapacity tradičního 3,5palcového pevného disku na 16TB. Po více než desetiletí vývoje je technologie HAMR konečně připravena pro masový vstup na trh.

Technologie, známá jako Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR), využívá radikálně nový design čtecí / zapisovací hlavy a specifickou magnetickou slitinu, která snižuje šířku datových stop – pomáhá ukládat více informací ve stejném množství fyzického prostoru.

Společnost Seagate postavila a otestovala první generaci jednotek HAMR a uvedla, že je bude prodávat jako součást své produktové řady Exos – zaměřené především na podnikové zákazníky – avšak přesné datum uvedení na trh nebylo zveřejněno.

HDD s nejvyšší kapacitou na současném trhu je Ultrastar DC HC620 společnosti Western Digital, na úrovni 15TB, ale používá technologii Shingle Magnetic Recording (SMR), což je způsob ukládání informací, který zvyšuje kapacitu na úkor rychlosti zápisu a vyžaduje od zákazníků, aby upravili své aplikace a / nebo operační systém.

HAMR
HAMR spoléhá na velmi malou laserovou diodu namontovanou na čtecí / zapisovací hlavici jednotky, která ohřívá paměťové médium – točivý disk vyrobený z “nového druhu úložné magnetické technologie” – před zápisem jakékoli informace.

To umožňuje použití menších magnetických zrnek a užších datových stop a vede k vyšší plošné hustotě – což umožňuje větší datovou kapacitu.

Na rozdíl od jednotek SMR mohou být jednotky HAMR použity jako náhrada za existující jednotky Parallel Magnetic Recording (PMR) – tradiční HDD, které slouží průmyslu od roku 1957.

Technologie HAMR byla navržena firmou Fujitsu již v roce 2006 a ukázala ji společnost Seagate v roce 2012, ale uvedení na trh se ukázalo jako komplikované: společnost Seagate původně plánovala zahájení práce v letech 2015-2016, ale i po nejnovějším testu se odmítá zavázat k určitému datu spuštění. Společnost však říká, že technologie HAMR umožní do roku 2020 vytvořit 20TB + pevný disk.

“Naše testování ukázalo kompatibilitu jednotek s podnikovými systémy, které se dnes používají. Na spuštění nebo nasazení HAMR disků v těchto prostředích zákazníků není zapotřebí žádné změny na úrovni systému,” řekl Jason Feist, ředitel společnosti Seagate pro enterprise produktové řady.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment