Ruská vláda vypisuje granty umožňující firmám a výzkumníkům pronajmout si superpočítače

Ruská vláda vypisuje granty umožňující firmám a výzkumníkům pronajmout si superpočítače

Ruská vláda plánuje zvýšit využívání superpočítačů tím, že nabídne granty společnostem, které si je pronajmou, informuje CNews. Tato iniciativa bude mít zásadní význam pro podporu podniků a výzkumných institucí při zavádění vysoce výkonných počítačů. Díky novým superpočítačům, které budou uvedeny do provozu v příštích letech, by Rusko mohlo do roku 2030 zvýšit výpočetní výkon desetinásobně. Není však jasné, jak Rusko plánuje superpočítače budovat, protože společnosti jako AMD, Intel a Nvidia nemohou ruským subjektům prodávat své nejvýkonnější procesory pro umělou inteligenci a HPC.

Ministerstvo digitálního rozvoje bude poskytovat finanční podporu organizacím, které využívají superpočítače pro úkoly, jako je školení umělé inteligence a simulace složitých procesů, například molekulární modelování. V současné době jsou ruské superpočítače velmi žádané výzkumnými pracovišti, zejména v oborech, které vyžadují velké množství výpočetní techniky. Podle odborníků bude tento grantový program nejcennější pro vědecké laboratoře, které se spoléhají na superpočítače pro různé simulační úlohy. Z těchto superpočítačových grantů budou těžit také podniky, zejména ve specializovaných odvětvích, která zahrnují složité návrhy a optimalizaci procesů.

Vysoké náklady na pořízení a provoz superpočítačů jsou pro malé firmy značnou překážkou. Projekty umělé inteligence vyžadují výpočetní prostředky GPU v hodnotě milionů dolarů, což si většina začínajících podniků nemůže dovolit. Cílem těchto grantů je snížit finanční překážky a umožnit menším podnikům přístup k pokročilým technologiím a rozšířit své inovace.

Navzdory stávajícím investicím je v Rusku obrovská neuspokojená poptávka po výpočetním výkonu pro vývoj produktů, jako jsou polymery a kompozity, což může trh stát miliony dolarů ročně. Tento nedostatek zdrojů brání inovacím v oblastech, které vyžadují pokročilé simulace a výpočty. Instituce, jako je univerzita ITMO, se i s nově instalovanými superpočítačovými systémy potýkají s problémy při uspokojování rostoucích potřeb. Poptávka po tréninku základních modelů umělé inteligence výrazně převyšuje jejich současné možnosti, což potvrzuje potřebu posílit možnosti HPC v ruském akademickém sektoru.
Velké ruské společnosti, jako jsou Yandex, Sber, Moskevská státní univerzita a MTS, v současné době vlastní špičkové superpočítače v zemi. Stroje jako Lomonosov 2 a Christofari již pracují na plný výkon, protože společnosti jako Sber a Yandex trénují své modely umělé inteligence, zatímco MTS využívá svůj stroj pro vědecké úlohy.

Během svého projevu ve Federálním shromáždění koncem února 2024 ruský prezident vyzval k desetinásobnému zvýšení výkonu ruských superpočítačů do roku 2030. Na podporu tohoto růstu vláda rovněž plánuje proplácet společnostem budujícím superpočítače pro trénink AI náklady spojené s jejich připojením k elektrické síti.

Nejasné je, jakým způsobem plánují ruské subjekty nové superpočítače získat, vzhledem k omezením USA na prodej superpočítačů a dílů pro umělou inteligenci ruským a čínským subjektům. Jednou z možností, jak mohou ruské subjekty získat procesory, jako je H100 nebo H200 od společnosti Nvidia, je jejich pašování přes třetí země, například Čínu nebo Spojené arabské emiráty. Pašování tisíců procesorů je však náročný a nákladný úkol.

Zdroj: tomshardware.com

Související články

Leave a Comment