Rolls-Royce staví malé jaderné reaktory pro napájení datových center

Rolls-Royce mini nuclear plants

Rolls-Royce plánuje nabídnout malé jaderné reaktory provozovatelům cloudových služeb se sídlem v USA, aby jejich hyperškálovatelná datová centra mohla mít čisté nulové emise a mohla být nezávislá na elektrické síti.

Malé modulární reaktory (SMR) vyvíjí konsorcium vedené společností Rolls-Royce a mohly by potenciálně napájet datová centra nebo jinou infrastrukturu, která potřebuje stabilní dodávku nízkouhlíkové energie, která nemusí být dostupná z místní elektrické sítě. Budou však k dispozici až po roce 2030.

Příběh se vynořil na povrch, když britský premiér Boris Johnson slíbil, že britská elektrická síť bude do roku 2035 bez uhlíku, a médiím řekl, že to bude vyžadovat jadernou energii jako součást základní elektrické sítě země.

Mini jaderné elektrárny

Rolls-Royce hovoří s Amazonem a dalšími poskytovateli cloudových služeb v USA o možnosti využití navrhovaného malého modulárního reaktoru, který je v současné době ve vývoji s financováním britské vlády.

Projekt SMR je konsorcium vedené společností Rolls-Royce, které v roce 2020 obdrželo od britské vlády 215 milionů liber na vývoj nízkonákladového jaderného reaktoru (LCN). Navrhovaná konstrukce je elektrárna o výkonu 470 MW, která může být postavena v továrnách Rolls-Royce a dodána na místo v modulární podobě a mohla by být k dispozici do roku 2030.

Podle webu společnosti Rolls-Royce SMR „využívá výhod modulárních technik vybudovaných v továrně, aby drasticky snížila množství stavby na místě, a může dodat levné jaderné řešení, které je konkurenceschopné s alternativami z obnovitelných zdrojů“.

Slib je pro dlouhodobou, zaručenou nízkouhlíkovou energii, která může podporovat základní zatížení bez variability sluneční a větrné energie. To pomůže podpořit dekarbonizaci průmyslových odvětví, včetně datových center.

“Náš program SMR byl navržen tak, aby dodával čistou a dostupnou energii pro všechny, a činí to s novým revolučním přístupem zaměřeným na komoditizaci dodávek jaderné energie prostřednictvím programu modularizace vybudovaného v továrně,” řekl Tom Samson, generální ředitel konsorcia Rolls-Royce SMR v červenci.

Rolls-Royce dosud nereagoval na žádost o další informace.

Cavendish Nuclear, dceřiná společnost Babcock International, se nedávno připojila ke konsorciu SMR a připojila se ke stávajícím členům Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Laing O’Rourke, National Nuclear Laboratory (NNL), Jacobs, The Welding Institute (TWI) a Nuclear AMRC.

Souběžně s tímto projektem se Rolls-Royce i Cavendish podílejí na podobném projektu výstavby pokročilého modulárního reaktoru (AMR) s názvem U-Battery. To má také za cíl do roku 2030 dodat reaktory postavené v továrnách s kapacitou kolem 10 MW. Minulý týden společnost U-Battery předvedla model své reaktorové nádoby a výměníků tepla.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment