Rigetti získává 79 milionů dolarů na vývoj kvantových čipů

Rigetti

Kvantový vývojář založený v Silicon Valley, Rigetti, si zajistil 79 milionů dolarů v kole financování řady C, čímž se celková částka zvýšila na 190,5 milionu USD.

Startup pracuje na „skutečných“ kvantových počítačích, které vyžadují vakuum a téměř absolutní nulové teploty – podobné strojům postaveným Google a IBM – spíše než méně citlivé systémy založené na principu „kvantového žíhání“ prodávaného stejně dobře jeho soupeřem, D-Wave.

“Toto kolo financování nás o krok přiblíží k dosažení kvantové výhody pro trh,” řekl fyzik Chad Rigetti, zakladatel a generální ředitel společnosti.

Nezávislá kvantová společnost
Společnost Rigetti byla založena v roce 2013 za účelem komercializace kvantových výpočetních technologií, hardwaru i vývojového softwaru. Aby cíle bylo dosaženo, startup postavil Fab-1, první specializovanou slévárnu kvantových čipů na světě.

Dnes se zaměřuje na výrobu praktických „kvantově-klasických výpočetních systémů“, které využívají své kvantové čipy k urychlení konkrétních úkolů – jako jsou komplexní problémy s plánováním.

V únoru 2019 spustil Rigetti kvantový výpočetní cloud umístěný ve svém specializovaném datovém centru a v prosinci odhalil 32bitový čip dostupný prostřednictvím platformy Rigetti Quantum Cloud Services a Amazon Bracket – plně spravované kvantové služby od AWS.

Cíl společnosti ukázat kvantovou výhodu není pouze pýcha – od DARPA obdržela grant ve výši až 8,6 milionu USD, který má být vynaložen na kvantový systém schopný překonat klasické počítače. Na tomto projektu společnost spolupracuje s NASA Quantum Artificial Intelligence Laboratory (QuAIL) a Universities Space Research Association (USRA).

“Je obtížné najít oblast, kde kvantové výpočty nebudou nesmírně cenné, jakmile bude dosaženo kvantové výhody,” řekl Jonathan Curtis, viceprezident a manažer portfolia ve Franklin Equity Group.

Poslední kolo financování společnosti Rigetti vedlo Bessemer Venture Partners za účasti Franklin Templeton, Alumni Ventures Group, DCVC, EDBI, Morpheus Ventures a Northgate Capital.

„Kvantová technologie má potenciál odemknout významné pokroky v biologii, chemii, logistice a materiálových vědách a věříme, že Rigetti poskytuje nejbližší a nejjasnější cestu k produkčnímu systému na trhu,“ řekl Tomer Diari, investor společnosti Bessemer Venture Partners, kteří se připojili k představenstvu společnosti.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

2 Thoughts to “Rigetti získává 79 milionů dolarů na vývoj kvantových čipů”

  1. […] QPU je založena na architektuře Rigetti čtvrté generace třídy Ankaa, která byla poprvé představena v srpnu […]

Leave a Comment