Red Hat, Inc., přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, na základě žebříčku TOP500 oznámil, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) je využíván jako operační systém pro páteř tří nejvýkonnějších superpočítačů na světě a čtyř systémů z první desítky. Vedle toho, že již nyní slouží jako katalyzátor pro podnikovou inovaci napříč oblastí hybridního cloudu, ukazují tyto žebříčky, že vedoucí světová linuxová platforma RHEL dokáže nabídnout pevné základy, které splňují nejnáročnější podmínky ve výpočetních prostředích.
V první desítce žebříčku TOP500 je Red Hat Enterprise Linux využíván jako operační systém pro:
- Fugaku, špičku mezi superpočítači můžeme najít v Centru pro výpočetní vědy RIKEN v japonském Kobe.
- Summit, druhý nejvýkonnější superpočítač najdeme v Národní laboratoři Oak Ridge v Oak Ridge v americkém Tennessee.
- Sierra, třetí superpočítač v celosvětovém žebříčku se nachází v Národní laboratoři Lawrence Livermore v kalifornském Livermore.
- Marconi-100 je devátý světový superpočítač a najdeme jej ve výzkumném centru CINECA v Itálii.
Vysoce výkonná výpočetní infrastruktura napříč architekturami
Red Hat Enterprise Linux poskytuje konzistentní, standardizované a vysoce výkonné prostředí napříč téměř všemi certifikovanými architekturami a hardwarovými konfiguracemi. Přesně tyto standardy jsou pak přeneseny do prostředí superpočítačů, což poskytuje předvídatelné a spolehlivé rozhraní bez ohledu na hardware, na kterém systém běží.
“Red Hat Enterprise Linux je navržen tak, aby bez problémů fungoval na různých architekturách, které využívají přední superpočítače. Tím hraje RHEL důležitou roli při prosazování HPC (high-performance computing; vysoce výkonná výpočetní technika) na nových trzích a pro nové případy užití – včetně AI, podnikových výpočtů, kvantových výpočtů a cloudových prostředí,“ upozorňuje Steve Conway, Senior Adviser, HPC Market Dynamics, z výzkumného ústavu Hyperion Research.
Z laboratoře do datacentra a dál
Moderní superpočítače už nejsou monolity postavené za jediným účelem z drahých na míru vyrobených komponent. Každý superpočítač, na kterém běží Red Hat Enterprise Linux, využívá hardware, který může být běžně zakoupen a nasazen do jakéhokoliv datacentra. To usnadňuje organizacím využívat podnikové systémy podobné těm, které boří vědecké hranice. Bez ohledu na hardware poskytuje Red Hat Enterprise Linux jednotnou ovládací vrstvu, díky které mohou superpočítače běžet, být spravovány a udržovány stejným způsobem jako tradiční IT systémy.
Red Hat Enterprise Linux také umožňuje aplikacím pro superpočítače těžit z pokroků v podnikovém IT – včetně linuxových kontejnerů. Red Hat se zapojuje do open source komunit a úzce spolupracuje s organizacemi jako je projekt Supercomputing Containers. Tím pomáhá vylepšit projekty jako Podman, Skopeo a Buildah, komponenty distribuované sady nástrojů pro kontejnery, a zpřístupnit je pro vývoj a nasazení kontejnerizovaných aplikací pro superpočítače.