Po prvním roce provozu je zaplněno či prodáno už 40 % kapacity celého ServerParku

DATACENTER NETWORK NEWS

Do konce roku 2018 bude zaplněno více než 80 % nejmodernějšího datacentra v ČR

Před rokem bylo v pražské Hostivaři slavnostně otevřeno unikátní datové centrum pro provoz velkých internetových projektů v České republice s názvem ServerPark, které pojmulo až 7 500 serverů. Letos v srpnu byla dokončena jeho II. etapa a přípravy III. etapy, jejichž aktuální kapacita je nainstalována pro dalších 2 500 serverů. Za rok provozu datacentra bylo spotřebováno více než 2GWh s průměrným koeficientem efektivity 1,38, byly řešeny desítky nekritických poruch, ale i 4 kritické závady, které měly na provoz celého centra nulový dopad. Dvoupodlažní objekt se dvěma nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory tak potvrdil, že patří k nejlépe zabezpečeným stavbám vůbec.

Oproti většině datových center, která v České republice vznikají vestavbou do již existujících objektů, je ServerPark vybudován jako samostatný objekt na „zelené louce“ pouze za účelem provozu serverů, což výrazně snižuje možná bezpečnostní rizika. Po roce svého provozu je navíc dokončena II. etapa a přípravy III. etapy datacentra, do nichž bylo v současnosti investováno necelých 40 milionů korun. Další etapy již počítají s možností instalace unikátního nepřímého freecoolingu na systém přímého výparu, který v České republice nebyl doposud instalován, a první takovýto systém vůbec byl zprovozněn až tento rok v Londýně.

V současnosti je 75 % kapacity ServerParku vyhrazeno pro VSHosting Cloud a serverovou infrastrukturu pro managed služby a zbylých 25 % je určeno pro pronájem, tedy tzv. kolokační služby.

S tím souvisí i aktuální situace na trhu, kde se ceny za kolokační služby snižují až o desítky procent. Dříve preferovaný požadavek na tzv. neutralitu datacentra při výběru poskytovatele kolokačních služeb přitom momentálně není tím nejdůležitějším, ale stává se jen příjemným bonusem pro internetové providery.

Nejžhavější novinkou společnosti VSHosting je projekt druhého datového centra ServerPark 2, jehož zahájení výstavby je naplánováno na přelom roku 2018/2019. Jeho kapacita bude zahrnovat 200 racků pro interní potřeby VSHosting, nové cloudové služby a služby dedikovaných serverů. Jeho podstatnou technologickou výhodou je důraz na nízké provozní náklady, což se projevuje například ve využití dešťové vody pro zvlhčování, PUE maximálně do 1,15 či ve větším množství skladovacích prostor, které je možné přeměnit na další datové sály, případně klientské datové sály.

Aktuálním cílem společnosti VSHosting je v rámci evropské expanze na přelomu 2016/2017 otevřít pobočku v Bratislavě pro slovenský trh. Do pěti let přitom plánuje, aby byl polský VSHosting největším Managed Service Provider v Polsku, což bude v příštím roce podpořeno otevřením pobočky pro lokální technickou podporu a dalším obchodním oddělením. Do konce letošního roku pak VSHosting plánuje uvést na trh několik nových služeb, jako je CloudBackup, CloudMail či unikátní službu Managed Docker, určenou pro potřeby vývojářů webových a mobilních aplikací.

Související články