Nvidia staví izraelský superpočítač pro umělou inteligenci

Nvidia supercomputer

Společnost Nvidia Corp. staví nejvýkonnější superpočítač v Izraeli, který má uspokojit prudce rostoucí poptávku zákazníků po aplikacích umělé inteligence. Systém vycházející z cloudu bude stát stovky milionů dolarů a částečně funkční má být do konce letošního roku. Uvedla to dnes firma Nvidia, která je nejhodnotnějším výrobcem čipů na světě.

Systém nazvaný Israel-1 by měl mít výkon pro zpracování úloh umělé inteligence až osm exaflopů, což z něj udělá jeden z nejrychlejších superpočítačů s umělou inteligencí na světě. Jeden exaflop má schopnost provést jeden trilion výpočtů za sekundu. Viceprezident firmy Nvidia Gilad Shainer uvedl, že firma spolupracuje s 800 izraelskými startupy a desítkami tisíc softwarových inženýrů.

„Generativní umělá inteligence se v dnešní době dostává všude. Potřebujete mít možnost provádět trénink na velkých souborech dat,“ řekl agentuře Reuters Shainer. „Tento systém je rozsáhlý systém, který skutečně umožní provádět trénink mnohem rychleji, vytvářet rámce a budovat řešení, která mohou řešit složitější problémy,“ dodal.

Systém vyvinul bývalý tým firmy Mellanox. Nvidia koupila izraelského designéra čipů Mellanox Technologies v roce 2019 za téměř sedm miliard USD (154,8 miliardy Kč). Svojí nabídkou překonala Intel.

Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI byl vytvořen za pomoci tisíců grafických procesorů firmy Nvidia.

TZ

Související články

2 Thoughts to “Nvidia staví izraelský superpočítač pro umělou inteligenci”

  1. […] je nejnovější superpočítač v Petrobras’ Cenpes, vývojovém a inovačním centru společnosti v Rio de […]

  2. […] je nejnovější superpočítač v Petrobras’ Cenpes, vývojovém a inovačním centru společnosti v Rio de […]

Leave a Comment