Nvidia oznamuje nástroj pro výpočetní litografii cuLitho, který používá výrobce čipů TSMC

Nvidia lithography tool cuLitho

Nvidia vyvinula softwarovou knihovnu pro výpočetní litografii, o které věří, že výrazně zkrátí dobu vývoje návrhu čipu a sníží počet továren na výrobu čipů datových center, na které se musí spoléhat.

Softwarovou knihovnu Nvidia cuLitho používá TSMC, největší světový smluvní výrobce čipů, stejně jako společnost Synopsys pro návrh čipů a výrobce zařízení pro výrobu čipů ASML.

Společnost věří, že cuLitho umožní čipy s menšími tranzistory a dráty, než je nyní dosažitelné, a zároveň zrychlí dobu uvádění na trh a zlepší energetickou účinnost datových center, která běží vedle polovodičových továren jako součást výrobního procesu.

Litografie je proces vytváření drobných vzorů na křemíkové destičce, v podstatě tam, kde jsou návrhy čipů vytvořené na počítači fyzicky vytištěny na kus křemíku.

Jak se tranzistory zmenšovaly, tento proces vyžadoval stále složitější výpočty, aby se zjistilo, jak fungovat v tak malém měřítku.

“Výpočty se staly komplikovanějšími a vyžadovaly více počítačů umístěných v datových centrech, která se výhradně zaměřují na výpočetní litografii,” řekl Vivek Singh, viceprezident společnosti Nvidia pro pokročilé technologie. “Tato datová centra rostla rychleji než Moorův zákon. A brzy možná nebude v továrně dostatek počítačů, aby vyřešily tento explodující problém.”

Singh dodal: “Pokud má slévárna křemíku tři datová centra, bude do konce tohoto desetiletí potřebovat 100 datových center, pokud bude trend posledních 15 let pokračovat – to není proveditelné. A co výkon? 45 megawattů by mohlo být v pořádku, ale 45 gigawattů? Něco se musí stát.”

Nvidia tvrdí, že GPU-powered cuLitho řeší tento hlavolam tím, že poskytuje výkonový skok až 40x oproti současné litografii, s 500 systémy Nvidia DGX H100 schopnými dosáhnout práce 40 000 CPU systémů.

Továrny používající cuLitho mohou být schopny produkovat 3–5× více fotomasek (šablony pro návrh čipu) za den s 9× nižší spotřebou energie než současné konfigurace. Fotomaska, která si vyžádala dva týdny, může být nyní zpracována přes noc, uvedla společnost.

„Čipový průmysl je základem téměř všech ostatních průmyslových odvětví na světě,“ řekl Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti Nvidia. „S litografií na hranicích fyziky, zavedení cuLitho společností Nvidia a spolupráce s našimi partnery TSMC, ASML a Synopsys umožňuje výrobcům zvýšit propustnost, snížit uhlíkovou stopu a nastavit základy pro 2nm a další.“

Dr. C.C. Wei, generální ředitel TSMC, dodal: „Tento vývoj otevírá společnosti TSMC nové možnosti nasazení litografických řešení, jako je inverzní litografická technologie a hluboké učení, v širším měřítku při výrobě čipů, což významně přispívá k pokračování škálování polovodičů.“​

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment