V superpočítačovém centru v Jülichu (JSC) je právě uváděn do provozu superpočítač JUWELS, který je postaven na technologii BullSequana X1000 využívající tzv. chlazení teplou vodou. Tento superpočítač, navržený tak, aby poskytoval maximální flexibilitu a univerzálnost, dosahuje teoretického špičkového výkonu (Rpeak) 12 petaflopů (12 milionů miliard operací za sekundu), což z něj činí nejrychlejší superpočítač v Německu. Na jeho instalaci se podílí i tým českých specialistů.
Pod názvem JUWELS (zkratka pro Jülich Wizard for European Leadership Science) se zařadil mezi 25 nejrychlejších superpočítačů na světě podle žebříčku Top500 publikovaného na každoroční konferenci ISC High Performance Annual Conference.
JUWELS představuje milník na cestě k nové generaci extrémně flexibilních modulárních superpočítačů, zaměřujících se na širší spektrum úloh – od big data aplikací až po výpočetně náročné simulace.
„Počítač, jako je JUWELS, není běžně prodávaným řešením,“ řekl profesor Thomas Lippert, ředitel superpočítačového centra v Jülichu, a dodal „jako jedno z největších německých výzkumných center jsme však v pozici, v níž můžeme s našimi partnery z Atosu spolupracovat na vývoji nové generace superpočítačů. Modulární superpočítače jsou pro nás klíčem k dostupné, energeticky efektivní moderní technologii, která umožní realizaci exascalových systémů.“
Zájem o tento nový superpočítač je již nyní mezi evropskými výzkumníky enormní. Výpočetní čas má přiděleno již 87 projektů a počítač je nyní zcela rezervován na několik následujících měsíců.
Tento systém se bude používat pro simulace z mnoha oblastí a projektů, z nichž lze jmenovat především Human Brain Project, jehož cílem je zlepšit pochopení procesů v lidském mozku prostřednictvím simulace. Dále budou systém využívat vědci k vývoji klimatických modelů příští generace s vysokým rozlišením.