V rámci rychlejší expanze datových center vznikají nové trendy, kterým vládne freecooling. Rozvoj technologií jde stále rychleji kupředu a s ním narůstá i množství nejrůznějších dat. Zatímco před deseti lety vystačila většina z nás s kapacitou osobního počítače do 50 GB, dnešní běžný uživatel osobního počítače s přehledem zaplní kapacitu 500 GB i víc. Obrovský nápor na ukládání dat pak zažívají zejména velké firmy. Kam ale stále větší počet dat bezpečně ukládat? Řešením jsou datová centra.
S narůstajícím počtem dat je nutné začít řešit jejich ukládání. V České republice se však stále třetina zástupců firem mylně domnívá, že hosting firemních dat firmu bude stát vysoké provozní náklady, a proto jej považují za neefektivní. Přitom doba, kdy uchovávání firemních dat vyšla na desítky tisíc korun, se dávno změnila a platby za pronájem prostoru pro webové stránky se v současnosti pohybují v řádech několika stovek korun za rok za sdílené webhostingové řešení.
Datová centra jsou schopna poskytnout nejrůznější služby od zajištění kompletního provozu velkých i malých e-shopů, mailových služeb, řešení pro storage a zálohování, dále jsou schopna zajistit správu databází na plně spravovaných serverech, owncloud server až po komplexní řešení pro i-gaming, včetně jeho návrhu, realizace i provozu celé infrastruktury. „Datacentra klientům nezprostředkovávají pouze možnost bezpečného ukládání dat, ale starají se o celkový provoz významných internetových projektů. Každá třetí společnost ročně přijde o desítky zakázek z důvodu absence kvalitní firemní webové prezentace. Ztráty však často nejsou pouze u zakázek, ale také v počtu zaměstnanců, o něž firmy přicházejí a kteří by pro jednotlivé firmy mohli znamenat znatelný růst,“ uvedl Damir Špoljarič, generální ředitel společnosti VSHosting.
Dnešní datacentra dokážou v porovnání s těmi před pěti lety, kdy běžně zahrnula bezmála tisíc serverů, pojmout až desetitisíce serverů a jejich technologická úroveň a kapacita se stále vyvíjí. Vysoká technologická úroveň jednotlivých datových center navíc umožňuje nezaměřovat se pouze na jejich provozní efektivitu a kapacitu, ale poskytuje prostor pro nacházení řešení, která jsou v co největším souladu s životním prostředím. „Důraz na propojení ekologie a zvyšování provozní efektivity patří k obecným trendům, které se během posledních několika let ve světě datových center rozvinuly. I to bylo jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli k vybudování nového datacentra ServerPark 2, které bude využívat systém freecoolingu až z 95 % času v roce a k dochlazování bude navíc používána i dešťová voda,“ dodal Špoljarič. V čím dál větším měřítku se tak realizují nová datová centra s přímým či nepřímým freecoolingem, díky němuž je možné využívat k chlazení pouze venkovní vzduch. Těmto trendům jdou pak naproti i výrobci serverů, kteří vyvíjejí a nabízejí servery, které jsou stále tolerantnější k vyšším teplotám, většímu rozsahu vlhkosti i prašnosti. V souvislosti s vývojem současných trendů technologií stavby datacenter se dá předpokládat, že během následujících pěti let se budou převážně stavět taková datová centra, která již nebudou obsahovat klasické chlazení prostoru, ale pouze venkovní vzduch.
Posledním, avšak neméně podstatným trendem je snaha českých datacenter o expanzi do ostatních států Evropy a v rámci omezenějších služeb i do USA. To s sebou přinese rovněž poptávku po nové pracovní síle, zejména pak nadšenců z oblasti IT, kteří budou mít zájem podílet se na rozsáhlých projektech s celosvětovým dopadem.