Systém má v současné době výpočetní výkon 0,56 petaflops, ale dosáhne za dva měsíce jednoho petaflops, tvrdí státní média.
Tento systém, vyvinutý na teheránské technologické univerzitě v Amirkabiru, je stokrát výkonnější než předchozí íránské superpočítače. Nebylo to však nezávisle ověřeno.
Pojmenován po dobrotivém ptákovi podobnému fénixovi Simurghovi, bude superpočítač používán pro pracovní zátěže umělé inteligence, dopravní a meteorologické údaje a zpracování obrazu, tvrdí státní média.
Simurgh, který se nachází v univerzitním íránském výzkumném středisku vysoce výkonné výpočetní techniky (IHPCRC), bude také používán pro cloudový hosting pro některé místní soukromé firmy.
“Umělá inteligence je hybnou silou budoucnosti ekonomiky v Íránu a ve světě,” uvedl íránský ministr informačních a komunikačních technologií Mohammad Javad Azari Jahromi.
Hardwarové specifikace nebyly zveřejněny, ale zdá se, že rozmazané záběry ukazují zařízení Schneider APC.
Takové vybavení a americké čipy v superpočítači by musely být získány na černém trhu.
USA po celá desetiletí uvalují federální obchodní sankce na Írán a pokusily se zpomalit jeho výzkum jaderných zbraní.
To znesnadnilo Íránu získat superpočítačový hardware.
V roce 2001 vyvinula Amirkabir University 32uzlový počítačový klastr založený na procesorech Intel Pentium III a o rok později systém Pentium IV.
V roce 2007 země dostala do rukou 216 jader AMD Opteron a vyvinula v té době nejvýkonnější superpočítač.
Kromě státních superpočítačů se největší shluk výpočetní techniky v zemi pravděpodobně nachází v zařízeních na těžbu Bitcoinů. Používají také vybavení z černém trhu a čínské vybavení, na které se sankce nevztahují.
Zdroj: datacenterdynamics.com
@RadekVyskovsky
[…] Pojmenovaný po matematičce Maryam Mirzakhani, systém navazuje na nedávné spuštění superpočítače Simurgh. […]
[…] Pojmenovaný po matematičce Maryam Mirzakhani, systém navazuje na nedávné spuštění superpočítače Simurgh. […]