Intel uvádí Xeon 6 E-core a odhaluje ceny pro Gaudi AI akcelerátor

Intel Gaudi 3

Intel uvedl na trh své procesory Intel Xeon 6 s E-jádry (Efficient-cores) a oznámil ceny pro své akcelerátorové sady Gaudi 2 a 3. Oznámení učinil generální ředitel společnosti Pat Gelsinger během svého úvodního projevu na každoroční akci Computex.

Poprvé představený na MWC 2024 a zákazníkům dostupný od 4. června 2024, Xeon 6 E-core, kódově pojmenovaný Sierra Forest, je postaven na procesu Intel 3 založeném na uzlu Intel 7 a nabízí až 288 E-jader na socket. Procesory také poskytují 4,2x zlepšení výkonu na rack a 2,6x zlepšení výkonu na watt ve srovnání s druhou generací procesorů Intel Xeon. Jeho protějšek s P-jádry (Performance-cores), kódově pojmenovaný Granite Rapids, by měl být uveden na trh v půlce roku 2024. Obě E-jádra a P-jádra jsou postavena na kompatibilní architektuře se sdíleným softwarovým stackem a otevřeným ekosystémem hardwarových a softwarových dodavatelů.

Gelsinger také využil svého úvodního projevu na Computexu k oznámení cen pro akcelerátorové sady Gaudi AI od Intelu. Poprvé představené na konferenci Vision 2024, nejnovější generace produktu, Gaudi 3, nabízí 1 835 teraflopů výpočetního výkonu FP8, 128 GB HBM2e a 3,7 TBps šířky pásma HBM na své akcelerátorové kartě kompatibilní s OAM. Univerzální základní deska poskytuje 14,6 petaflopů výpočetního výkonu FP8, více než 1 TB HBM2e a 29,6 TBps šířky pásma HBM, zatímco PCIe CEM, nová nabídka výhradně pro Gaudi 3 – obsahuje 1 835 teraflopů výpočetního výkonu FP8, 128 GB HBM2e, 600 W TDP.

AI sada Gaudi 3 od Intelu, která zahrnuje osm akcelerátorů Gaudi 3 a univerzální základní desku, stojí 125 000 dolarů. Společnost odhaduje, že to je dvě třetiny nákladů na „srovnatelné konkurenční platformy“. Ačkoli nejmenovala tyto konkurenty, pravděpodobně se jedná o Nvidii a AMD.

Ve svém prohlášení však společnost popsala Gaudi 3 jako „jedinou alternativu s benchmarkem MLPerf k Nvidia H100 pro trénink a inferenci LLM“. AI sada pro předchůdce akcelerátoru, Gaudi 2, stojí 65 000 dolarů a Intel odhaduje, že to je třetina nákladů na srovnatelné, ale opět nejmenované, konkurenční platformy. Obsahuje také osm akcelerátorů a univerzální základní desku.

5nm akcelerátor Gaudi 3 nabízí 2x více výpočetního výkonu AI FP8, 4x více výpočetního výkonu AI pro BF16, 2x šířku pásma sítě a 1,5x zvýšení šířky pásma paměti ve srovnání s Gaudi 2.

„AI pohání jednu z nejdůležitějších inovací, jaké kdy průmysl zažil,“ řekl Gelsinger během svého úvodního projevu. „Kouzlo Silikon Valley opět umožňuje exponenciální pokroky v oblasti výpočetní techniky, které posunou hranice lidského potenciálu a pohánějí globální ekonomiku po mnoho let.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Intel

Související články

Leave a Comment