IBM představuje linuxové servery určené k urychlení umělé inteligence a pokročilé analytiky

IBM OpenPower

Společnost IBM představila řadu nových linuxových serverů, které pomohou zvládnout kognitivní pracovní zátěž a zefektivnit práci větších datových center. Nová řada serverů dokáže díky novému čipu využít inovace komunity OpenPOWER a poskytnout tak vyšší výkon i efektivitu výpočtů, než umožňují servery x86.

Nové unikátní systémy Power byly vyvinuty společně s předními technologickými společnostmi. Jsou navrženy tak, aby usnadnily práci v oblasti umělé inteligence, deep learningu, vysoce výkonné analýzy údajů a jiných výpočetně náročných operací. Podnikům a poskytovatelům cloudových služeb tak ušetří náklady na provoz datových center.

Tři nové systémy rozšiřují portfolio serverů Linux společnosti IBM. To mimo jiné zahrnuje specializovanou řadu IBM serverů, která byla vyvinuta ve spolupráci se členy nadace OpenPower. Nové servery doplňují řadu Power Systems LC, která překonává x86 servery na různých úrovních datově náročné zátěže.

Během prvního testování, které proběhlo ve spolupráci s jedním z největších internetových poskytovatelů Tencent, se ukázalo, že nové servery IBM OpenPower jsou schopné zvládnout datově náročnou zátěž třikrát rychleji než jejich předchůdce typu x86. Lepšího výsledku bylo dosaženo i přes snížení počtu použitých serverů o dvě třetiny.

„Obchodní hodnota, kterou mohou přinést pokročilé analýzy, strojové učení a umělá inteligence, je stále více určována výkonem. Rychlý vývoj výpočetní techniky, která je schopná zpracovat velkou datovou zátěž, bude pro kognitivní éru klíčový,“ řekl Doug Balog, IBM Systems.

Nové technologie, jako umělá inteligence, vozidla bez řidiče, ochrana proti podvodům v reálném čase a vývoj života zachraňujících léků, vyžadují i výkonnější počítače. IBM se snaží tyto nároky naplnit a jde cestou otevřeného vývoje systému, ve kterém využívá všechny výhody nových technologií.

Přes nadaci OpenPOWER spolupracuje IBM s dalšími technologickými lídry. Společně chtějí radikálně přeměnit platformu na úrovni čipů a systémů, a to s využitím širokého spektra akcelerátorů, které umožní dosáhnout vyšší úrovně výkonnosti než na tradičních komoditních serverech. Prostřednictvím propojovacích inovací souhrnně označovaných jako POWERAccel budou přispěvatelé do ekosystému OpenPOWER pokračovat ve vývoji systémů a ostatních řešení založených na platformě POWER.

Největším úspěchem otevřené spolupráce je nový IBM Power System S822LC určený pro vysoko výkonnostní servery. Systém díky novému procesoru IBM POWER8 a NVIDIA NVLink přináší první inovaci v tomto oboru, která je k dispozici pouze na otevřené architektuře POWER. Nový systém spojuje pomocí NVLink – vysokorychlostního a energeticky obousměrně efektivního propojení – procesor IBM POWER8 a NVIDIA TeslaR P100 Pascal GPU NVIDIA. Toto těsné propojení technologií IBM a NVIDIA umožňuje pětkrát rychlejší proudění dat, než které by bylo možné v systému založeném na serverech x86.

Dva další dostupné servery LC – IBM Power System S821LC a IBM Power System S822LC pro zpracování velkého objemu dat mohou také využít technologie GPU pro zvýšení výkonu systému na několik aplikací. Zákazníci tak mohou pomocí PCIe připojit NVIDIA Telsa K80 GPU.

Navíc se klienti mohou napojit na POWERAccel Coherent Processor Interface (CAPI), který je k dispozici na S821LC a S822LC modelech pro zpracování velkého objemu dat a dosáhnout tak vysokorychlostního propojení s FPGA urychlovači.

Servery IBM Power LC jsou plně kompatibilní s cloudovými prostředími založenými na Linuxu a jsou optimalizovány pro datově náročné aplikace. Mohou tak přinést vyšší efektivitu datových center. Nové servery jsou k dispozici za nižší cenu a přináší o 80 % vyšší výkon než systémy s procesory založenými na x86.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články