Hledá se nové jméno pro superpočítač

nové jméno pro superpočítač

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě bude mít nástupce superpočítače Anselma. Nyní se hledá vhodné jméno. Vybráno bude z návrhů, které mohou lidé do vypsané soutěže posílat do 15. ledna.

Před 5 lety IT4Innovations vyhlásilo soutěž o název pro vůbec první český superpočítač. Tehdy vyhrálo jméno Anselm. Nyní se vybírá jméno pro jeho nástupce. Na jaře příštího roku bude totiž Anselm provozovaný na VŠB – Technické univerzitě v Ostravě modernizován. Bude tak osminásobně výkonnější. Stejně jako před lety i nové jméno vzejde ze soutěže.

Výběr jména je důležitý úkol. Superpočítač totiž bude sloužit mnoha vědcům z českých univerzit a prestižních vědeckých center. Atos jej vybaví nejpokročilejšími dostupnými technologiemi – nejnovější generací procesorů Intel či nejvýkonnějším grafickým akcelerátorem NVIDIA.

Soutěž o jméno pro nový superpočítač bude probíhat od 20. prosince do 15. ledna. Zúčastnit se jí může kdokoliv s bydlištěm na území České republiky. Stačí jen navrhovaný název zadat do registračního formuláře:
www.it4i.cz/soutez. Jméno by mělo odpovídat pravidlům, která najdete tamtéž. V ideálním případě by mělo být jednoslovné a znít dobře jak v českém, tak anglickém jazyce.

Bonusové body získá název vyjadřující vztah k Moravskoslezskému kraji, kde superpočítačové centrum sídlí. Ze všech soutěžních návrhů pak odborná porota vybere 3 nejvhodnější, které budou odměněny cenami. Vítěze určí tříčlenná porota složená ze zástupců VŠB – Technické univerzity Ostrava, IT4Innovations a Atosu na základě bodového hodnocení. Autor vítězného názvu se kromě pocitu hrdosti, že vybral jméno pro špičkový
superpočítač, může těšit také na hodnotné ceny.

  1. místo – Ultrabook ACER Swift 3 Ultrabook
  2. místo – Smartphone Apple iPhone 6s
  3. místo – Tablet ACER Iconia One 10

Související články

Leave a Comment