Equinix a SK Telecom poskytují kvantovou kryptografii mezi datovými centry

quantum technology

Equinix plánuje použít technologii kvantové distribuce klíčů (QKD) od SK Telecom k zabezpečení vyhrazených linek mezi svými datovými centry.

Obě společnosti se dohodly na vývoji QKD, kryptografické komunikační techniky, která zajistí soukromou distribuci kryptografických klíčů. Plánem je nabízet QKD jako službu (QaaS) komerčně mezi datovými centry Equinix. Nejprve to obě společnosti otestují v zařízení Equinix v Soulu, které je považováno za první datové centrum využívající kvantovou kryptografii.

Doposud QKD uplatňovaly především telekomunikační společnosti a SK Telecom se ukazuje jako lídr v pokusech o poskytování a komercializaci služeb QKD.

QKD zahrnuje použití dvojice fotonů, které jsou zapleteny kvantově mechanicky, takže cokoli se stane jednomu, okamžitě ovlivní druhý. Zapletený pár poskytuje důkaz, že pouze zamýšlený příjemce má přístup ke zprávě, která obsahuje kryptografický klíč, který pak může být použit v konvenční šifrované komunikaci.

SK Telecom je členem projektu kvantové kryptografie podporovaného jihokorejskou vládou. Prostřednictvím své dceřiné společnosti ID Quaantique (IDQ) se sídlem v Ženevě použil SK Telecom QKD k výměně klíčů u VPN, čímž vytvořil „kvantovou“ virtuální privátní síť (VPN), což je běžná VPN podporovaná kvantovou výměnou klíčů. To pak lze používat přes běžné sdílené veřejné sítě.

„Bude to první krok k vytvoření synergie mezi Equinix, globálním operátorem datových center č. 1, a SKT, globálním lídrem v kvantové kryptografii a 5G drátové a bezdrátové komunikaci,“ řekl Ha Min-yong, vedoucí inovací SKT.

Společnosti plánují zpřístupnit QaaS v datových centrech společnosti Equinix a přes její propojení a nabídnout ji k ochraně pouze podnikových linek, které spojují firemní sídla, kanceláře a datová centra. SKT uvedl, že služba se v budoucnu stane firemním modelem předplatného.

Equinix vidí možnou novou obchodní linii pro řešení budoucích rizik: „Jak společnosti postupně přijímají digitální transformaci, kybernetické útoky se stávají sofistikovanějšími a digitální lídři potřebují výkonnou digitální infrastrukturu, která jim umožní čelit dnešním hrozbám a udělat další krok vpřed,“ řekl Jang Hye-deok, generální ředitel společnosti Equinix Korea.

V lednu korejská vláda schválila moduly pro šifrování přenosu kvantové kryptografie SKT, takže je v budoucnu mohou používat vládní organizace a veřejné instituce k ochraně klíčových informací před vyvíjejícími se hrozbami.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment