Cray postaví 1,5 exaFLOPS systém El Capitan

El Capitan DOE

Cray postaví pro Národní správu jaderné bezpečnosti (NNSA) první exascalový superpočítač, El Capitan. O čipech uvnitř se však bude ještě rozhodovat.

Instalovaný v B453 Simulation Facility v Lawrence Livermore National Laboratory bude superpočítač Ministerstva energetiky (DOE) výkonnější než současných Top 100 nejrychlejších superpočítačů na světě v kombinaci, se špičkovým výkonem 1,5 exaflopů, což znamená 1,5 trilionu výpočtů za sekundu.

Očekává se, že bude dodán koncem roku 2022, a od roku 2023 bude provádět tajné simulace jaderných zbraní.

El Capitan bude postaven na superpočítačové architektuře Cray’s Shasta, sestávající z výpočetních uzlů Shasta a budoucí generace úložiště ClusterStor, propojené vysokorychlostním propojením Slingshot.

Shasta bude použita také v dalších dvou budoucích superpočítačích DOE, Aurora a Frontier. Jaký hardware bude El Capitan používat není ještě rozhodnuto, hardwarové a softwarové architektury Shasta mohou pojmout celou řadu procesorů a akcelerátorů.

Zatímco o těchto podrobnostech se ještě musí rozhodnout, je jasné, že celková zakázka má hodnotu 600 milionů dolarů a očekává se, že systém bude nejméně čtyřikrát energeticky účinnější než superpočítač Sierra, druhý nejrychlejší na světě.

Zdroj: DCD

Související články

Leave a Comment