Čína nasazuje komerční podvodní datové centrum o hmotnosti 1 400 tun

Highlander datacenter

Společnost Highlander pro podvodní datové centrum rozmístila komerční zařízení v moři poblíž ostrova Hainan v Číně.

Systém o hmotnosti 1 433 tun je ponořen 35 metrů pod vodou a ke chlazení svých výpočtů využívá moře. Přestože konkrétní údaje nebyly sdíleny, společnost uvedla, že modul dokáže zpracovat více než čtyři miliony obrázků ve vysokém rozlišení během 30 sekund, což je „ekvivalent 60 000 tradičních počítačů pracujících současně“.

Highlander doufá, že nakonec na místě rozmístí 100 takových modulů, což by podle ní ušetřilo 68 000 metrů čtverečních půdy spolu se 122 miliony kilowatthodin elektřiny a 105 000 tunami sladké vody ročně.

Čínská centrální televize uvedla, že systém byl nasazen jako první komerční podvodní datové centrum – Highlander však dříve tvrdil, že komerční systém nasadil v Hainanu již v dubnu.

Highlander poprvé oznámil podvodní test v lednu 2021 v přístavu Guangdong v Zhuhai. Během roku 2021 proběhly další testy a řada čínských regionů si nápad zapsala do svých pětiletých plánů.

Komerční UDC byla oznámena na začátku roku 2022 a je postavena COOEC ve vodách těsně u autonomního kraje Lingshui Li, provincie Hainan. Společnost Highlander byla čínským ministerstvem průmyslu a informačních technologií označena za „malého obra“ (rychle rostoucí, vynalézavá společnost).

Společnost tvrdí, že obdržela objednávky od společností, včetně China Telecom a hongkongské softwarové společnosti SenseTime.

Než se do toho pustil Highlander, Microsoft byl první, kdo otestoval koncept UDC, v roce 2015 ponořil své první datové centrum Project Natick u pobřeží Tichého oceánu a obsluhoval cloudové zatížení Azure z mořského dna.

Po tomto testu následoval dvouletý test u skotských Orknejských ostrovů, který skončil v roce 2020, přičemž Microsoft došel k závěru, že podvodní datová centra zvýšila spolehlivost IT hardwaru tím, že jej chránila před kyslíkem a náhodným poškozením.

Nezdá se, že by Microsoft ve svém podvodním úsilí dále pokročil.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment