Calcul Québec uvádí na trh 5,9 petaflopový superpočítač Narval

Calcul Québec

Calcul Québec spustil nový 5,9 petaflops superpočítač pro vědecké výzkumníky v Kanadě.

Narval je systém Dell-EMC PowerEdge vybavený 80 000 CPU jádry využívajícími procesory AMD Epyc Milan, 422 TB paměti a 25 PB diskového úložiště a také 632 grafickými procesorovými jednotkami (GPU) od Nvidie.

Calcul Québec (CQ) založená v roce 2011 je skupina věnovaná sdílení vysoce výkonné počítačové infrastruktury v Québecu pro výzkum a regionální partner Compute Canada, neziskové organizace, která pracuje na koordinaci a usnadnění poskytování platformy kanadských národních pokročilých výzkumných počítačů (ARC).

„Pro náš tým je to vždy velmi vzrušující okamžik, protože víme, že Narval bude mít pozitivní a přímý dopad na kanadský výzkumný ekosystém a na naši společnost,“ řekla Suzanne Talon, generální ředitelka Calcul Québec.

Narval je umístěn vedle stávajícího superpočítače Béluga CQ na École de technologie supérieure v Montrealu. Systém je pojmenován po narvalovi pozorovaném v ústí řeky St. Lawrence ve společnosti skupiny belug.

S Linpack výkonem 5,9 petaflopů a teoretickým vrcholem 12,1 petaflopů se Narval umístil na 83. místě v nejnovějším seznamu Top500 a na 21. místě v Green500. Je to údajně nejvýkonnější systém v zemi věnovaný výhradně vědeckému výzkumu.

Pierre Fitzgibbon, ministr hospodářství a inovací a ministr odpovědný za regionální hospodářský rozvoj, dodal: „Díky dostupnosti Narval pomáhá Calcul Québec udělat z Québecu přední vědecké centrum pro výzkum, školení, přenos technologií a vytváření produktů s přidanou hodnotou. Tento superpočítač podpoří realizaci nových výzkumných projektů, které budou generovat významné vedlejší produkty ve strategických sektorech quebecké ekonomiky.“

Calcul Québec spustil 2,3 petaflops Béluga HPC systém v roce 2019. Tento systém byl uveden na 106. místě v Top500, než se dostal na 288. místo v nejnovějším zveřejněném seznamu.

Nový systém získal finanční podporu od Innovation, Science and Economic Development Canada a Ministère de l’Économie et de l’Innovation du Québec. Uvedení Narvalu do provozu je výsledkem společného úsilí týmů Calcul Québec na McGill University, Université de Montréal, Université Laval a Université de Sherbrooke.

Stejně jako Narval a Béluga prostřednictvím Calcul Québec, systém výpočetní infrastruktury národního výzkumu Compute Canada zahrnuje Cedar na univerzitě Simona Frasera, Arbutus na univerzitě ve Victorii, Graham na univerzitě ve Waterloo a Niagara na univerzitě v Torontu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment