Arm plánuje uvést svůj vlastní čip ještě před koncem tohoto roku a podle zpráv si jako prvního zákazníka pro tento projekt zajistil společnost Meta. Podle zprávy Financial Times (FT) by měl být čip procesorem pro datová centra, postaveným na přizpůsobitelném základu. Jeho výroba bude outsourcována výrobcům, jako je TSMC.
Tento krok znamená odklon od tradičního obchodního modelu společnosti Arm, který spočívá v navrhování a následném licencování čipových IP společnostem, jako jsou Apple, Google, Microsoft, Nvidia a Qualcomm. S posledně jmenovanou společností je Arm již zapojen do právního sporu ohledně údajného porušení licenčních podmínek.
Uvedením vlastního čipu by se Arm dostal do přímé konkurence s některými svými zákazníky, což je situace, kterou výrobci čipů pravděpodobně neuvítají.
Zprávy o tom, že britská společnost Arm vyvíjí své vlastní čipy, se poprvé objevily v květnu 2024, kdy bylo uvedeno, že společnost vytvořila čipovou divizi s cílem vyrobit prototyp produktu do jara 2025, přičemž masová výroba by měla následovat na podzim téhož roku.
Japonský konglomerát SoftBank, který v roce 2016 koupil Arm za 32 miliard dolarů a vlastní 90% podíl ve společnosti, údajně již jednal s TSMC a dalšími nejmenovanými společnostmi, aby zajistil výrobní kapacitu. Podle FT jsou údajné úvahy SoftBank o převzetí společnosti Ampere „klíčové“ pro projekt výroby čipů Arm. S odvoláním na osoby obeznámené s plány by tato dohoda mohla ohodnotit Ampere na 6,5 miliardy dolarů. Kromě této údajné akvizice SoftBank nedávno slíbila investovat 19 miliard dolarů do projektu datového centra Stargate AI společnosti OpenAI v hodnotě 500 miliard dolarů.
Zdroj: Data Centre Dynamics