5G zvýší energetické nároky datových center

RWTH Aachen University report

Nové požadavky na telekomunikace v Německu spálí tolik elektřiny, kolik dohromady Kolín nad Rýnem, Düsseldorf a Dortmund, říká zpráva z univerzity v Aachenu.

Nově zavedená 5G mobilní komunikace drasticky zvýší, podle německé studie sponzorované poskytovatelem elektřiny E.ON, energetické nároky datových center.

Zpráva (PDF, němčina) z RWTH Aachen University zjistila, že do roku 2025 by 5G síť s velkou šířkou pásma vyvolala takový nárůst poptávky, že by se energie spotřebovaná německými datovými centry zvýšila o 3,8 terawatthodiny (TWh) na rok, což je ekvivalent spotřeby elektřiny 2,5 milionu lidí v Kolíně nad Rýnem, Dusseldorfu a Dortmundu.

Tato žízeň po energii bude vyvolána novými technickými možnostmi, uvádí studie, včetně poptávky od organizací, které si vytvářejí vlastní mobilní sítě, a prudkým nárůstem streamování filmů pro lidi. To umožní malá místní datová centra Edge a tato datová centra Edge budou vyžadovat energii.

Člen představenstva společnosti E.ON Karsten Wildberger doufá, že pro tato zařízení bude možné vybudovat obnovitelné zdroje: „Do roku 2030 budou datová centra celosvětově spotřebovávat až 13 procent veškeré energie. K tomu potřebujeme udržitelné zásobování energií.“ Říká, že je to již možné: „Dodáváme datovým centrům čistou energii nebo stavíme vysoce efektivní decentralizovaná výrobní zařízení na místě, jako jsou například kombinovaná teplárna a elektrárna nebo palivové články – často v kombinaci s fotovoltaickými systémy nebo větrnou energií. “

V oblasti Frankfurtu, provozovatel sítě Syna, dceřiná společnost E.ON, pověřil transformační stanici, aby zajistil napájení plánovaných datových center v regionu, a nyní hledá způsoby, jak udržitelně pokrýt tyto energetické požadavky.

E.ON také podporuje opětovné využití odpadního tepla. V současné době se v německých datových centrech přeměňuje 13 miliard kilowatthodin (kWh) elektřiny na teplo a prakticky všechno se uvolňuje do životního prostředí. Studie RWTH zjistila, že pouze 19 procent datových center využívá část svého odpadního tepla, obvykle k vytápění vlastních budov a ohřevu vody.

Wildberger říká, že průmysl bude mít do roku 2025 k dispozici 8TWh odpadního tepla, a chce, aby bylo využito: „Odpadní teplo z datových center je dnes až příliš často nevyužíváno. Datová centra by měla být využívána k dodávce tepla do sídlišť a celých městských částí. Jedná se o velmi konkrétní a důležitý příspěvek k propojení odvětví elektřiny a tepla, které realizujeme společně s našimi zákazníky.“ Společnost má síťový produkt vytápění a chlazení s názvem ectogrid.

Společnost také plánuje pomoci jednotlivcům omezit jejich energetický odpad pomocí kampaně nazvané „Zelený internetový den“. Dne 8. ledna společnost E.ON zastaví své obvyklé činnosti na internetu a na sociálních médiích a místo toho poukáže na ekologická internetová řešení.

Studie datového centra byla založena na rešerši literatury provedené Prof. Madlenerem z Institutu pro budoucí potřeby a chování spotřebitelů energie (FCN) na RWTH Aachen University.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment