1,6 petaflops superpočítač Param Shakti slavnostně uveden na IIT Kharagpur

Param Shakti supercomputer

Indický technologický institut Kharagpur (IITK) slavnostně uvedl nový superpočítač.

Nový stroj, známý jako Param Shakti, má celkový špičkový výkon 1,6 petaflops.

Systém obsahuje 384 uzlů CPU (15 360 jader) vybavených procesory Intel Xeon Skylake a 22 uzlů s Nvidia Tesla V100 (880 jader). Nachází se ve vysoce výkonném výpočetním zařízení IITK.

IITK je technická univerzita se sídlem v Kharagpuru, Západní Bengálsko. Institut podepsal memorandum o porozumění s Centrem pro rozvoj pokročilých výpočtů (C-DAC), autonomní vědeckou společností Ministerstva elektroniky a informačních technologií, a indickou vládou v březnu 2019. Systém byl spuštěn loni, ale ještě neměl oficiální zahajovací ceremoniál, kterého se nyní zúčastnil guvernér Západního Bengálska Jagdeep Dhankhar.

Param Shakti je nejnovější stroj nasazený v rámci národní superpočítačové mise indické vlády (NSM). NSM plánuje vybudovat a rozmístit 24 zařízení s kumulativním výpočetním výkonem více než 64 petaflopů. Dosud bylo nasazeno více než 10 systémů, včetně Param Shakti, v celkovém počtu asi 20 petaflopů.

NSM uvedla 1,6 petaflops Param Ganga instalovaný na Indian Institute of Technology (IIT) Roorkee a 3,3 petaflops Param Pravega od Atos nainstalovaný v Indian Institute of Science (IISc) v Bengaluru/Bangalore.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment