SURF uvádí v Nizozemsku do provozu superpočítač Snellius

Snellius system

14 petaflops systém Snellius využívá servery Lenovo ThinkSystem s procesory AMD Epyc, GPU Nvidia A100 Tensor Core a Nvidia Mellanox HDR InfiniBand.

Tento nový systém byl slavnostně otevřen na akci, které se zúčastnila nizozemská královna Máxima.

“Umožňuje nám to odpovědět na nové otázky o tom, co se děje s klimatem v důsledku nárůstu skleníkových plynů,” řekl klimatolog Henk Dijkstra. “Můžeme také vytvořit podrobnější předpovědi pro klima budoucnosti, zejména výskyt extrémů, jako jsou vlny veder a nadměrné srážky. Tyto druhy výpočtů nelze provádět na notebooku.“

Superpočítač byl dodán společnosti SURF, družstvu univerzit, odborných škol, výzkumných institucí a univerzitních zdravotnických center, které spolupracují na zařízeních a inovacích ICT. Projekt za 20 milionů EUR se nachází v Amsterdamské datové věži v Amsterdamském vědeckém parku.

Walter Lioen, manažer výzkumných služeb SURF, dodal: „Systém musí být vhodný pro všechny oblasti vědy, od astronomie a výzkumu změny klimatu až po lékařské a sociální vědy. Superpočítač musí být navíc v budoucnu možné flexibilně rozšiřovat. “

SURF uvedl, že si vybral Lenovo kvůli jeho vynikajícímu návrhu v oblasti výkonu a udržitelnosti. Lenovo uvádí, že jeho technologie vodního chlazení Neptune odstraní ze systému přibližně 90 procent tepla.

Nový systém nahrazuje národní superpočítač Cartesius, kterému je nyní přes sedm let. 1,3 petaflops systém Cartesius 2, postavený společností Atos & Bull v roce 2015, vypadl z Top500 v roce 2020.

Financování nového systému pochází převážně z ministerstva školství, kultury a vědy, které poskytlo 18 milionů EUR, zbytek zajišťuje SURF.

Systém je pojmenován po nizozemském astronomovi a matematikovi Willebrordovi Snel van Royenovi, známém také jako Snellius. Jeho jméno je připojeno k zákonu lomu světla známému jako Snellův zákon.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment