Projekt podmořského města v Jižní Koreji zahrnuje datová centra

Korea Institute of Ocean Science and Technology

Průkopnický projekt podmořského města financovaný jihokorejskou vládou bude zahrnovat výzkum efektivních podvodních datových center.

Korea Institute of Ocean Science and Technology (KIOST) vede projekt v hodnotě 37,3 miliardy wonů (30,8 milionu USD) na vybudování podmořského životního a pracovního prostoru pro lidi u jihovýchodního pobřeží Jižní Koreje poblíž Ulsan Metropolitan City. Projekt bude také zkoumat vysoce účinná podvodní datová centra, řekl starosta Ulsanu při zahájení.

Projekt podporovaný ministerstvem oceánů a rybolovu bude zahrnovat životní prostor 30 m pod mořem, kde může pět lidí žít a pracovat nepřetržitě po dobu 30 dnů, řekl starosta Ulsanu Song Cheol-ho na tiskovém brífinku radnice. Experiment „také přispěje k rozšíření datových center, protože může provozovat podvodní datové centrum s vysokou energetickou účinností a stabilitou,“ řekl.

Datové centrum je pouze jednou částí projektu, ale modul obsahující servery je viditelný na obrázku konceptu.

Projekt má široký záběr, včetně „předpovědního systému pozorování oceánu, který může poskytnout včasné varování před mořskými katastrofami, jako jsou zemětřesení a tsunami“, stejně jako podmořský volný čas a turistiku, řekl starosta.

„Soutěžní projekt rozvoje technologií vytváření a využití podmořského vesmíru“ má 31,1 miliardy wonů z vládních fondů, které představují více než 80 procent celkových nákladů na projekt, který má trvat pět let.

Starosta řekl, že projekt bude mít velkou synergii s místním průmyslem, včetně odvětví stavby lodí a pobřežních elektráren. Slíbil také, že to pomůže v boji proti klimatickým změnám: „Jsme přesvědčeni, že to bude velkou hnací silou vedoucí k uhlíkové neutralitě tím, že poskytne technologii skladování.“

Projekt také vyvine lékařské technologie pro podvodní zdraví a bezpečnost obyvatel, stejně jako technologii pro podvodní zásobování energií a komunikaci. Kromě KIOST projekt zahrnuje 23 institucí a společností, včetně Korea Aerospace Research Institute a SK Telecom.

Výzkumník KIOST Han Taek-hee řekl, že provozování pod vodou by bylo jako život ve vesmíru: “Podmořská platforma je souhrnem různých pokročilých námořních věd a technologií, jako je vesmírná stanice. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom projekt úspěšně dovedli na další úroveň.”

Ministerstvo si vybralo Ulsan kvůli jeho pohostinným přílivům a teplotě vody a geologicky stabilnímu mořskému dnu a také kvůli přítomnosti mořského rostlinného průmyslu.

Zájem o budování podvodních datových center je v současnosti vysoký, projekty probíhají v Číně a USA. Čínská společnost Highlander staví komerční podvodní datové centrum navržené tak, aby fungovalo bez přítomnosti člověka. Mezitím v USA Subsea Cloud slíbila datová centra potopená do mnohem větší hloubky 3 000 m, a to z jediného důvodu, aby se zabránilo fyzickému hackování.

Tato myšlenka začala projektem Natick společnosti Microsoft, který v roce 2015 poprvé potopil stojan serverů ve vodách USA a sloužil cloudovým operacím Azure z mořského dna. Poté následoval dvouletý projekt u Orknejí ve Skotsku.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment