IonQ plánuje kvantové počítače do racku do roku 2023

IonQ quantum computers

Kvantový startup společnost IonQ plánuje v roce 2023 prodávat modulární kvantové počítače do racku pro datová centra.

Společnost, která spustila vlastní datové centrum jen před několika měsíci, vyvíjí uzavřené iontové kvantové systémy, které vyžadují menší chladicí stopu než superchlazené supravodivé systémy přijaté společností Google, IBM a dalšími.

„Do roku 2023 bude IonQ nasazovat modulární kvantové počítače dostatečně malé na to, aby mohly být společně propojeny v datovém centru, a do roku 2025 očekáváme dosažení široké kvantové výhody,“ uvedl generální ředitel Peter Chapman v příspěvku na blogu.

„Samotný čip je nyní přibližně o velikosti půl dolaru, takže naším cílem je dostat ho do systému v racku,“ řekl Chapman.

Společnost v současné době pracuje na třech různých generacích kvantového počítače.

„Nechcete dělat věci postupně. Každý ze systémů je jiný než ten předchozí v tom, že se snaží dělat pokroky v různých aspektech. Takže v jejich uvedení do jednoho systému je příliš mnoho proměnných. Na konci toho, k vyřešení rovnice byste museli ladit příliš mnoho proměnných. Takže každý z nich zkouší jiný aspekt kvantového počítače nové generace.“

Vzhledem k tomu, že několik společností vyvíjí odlišné kvantové počítače, je srovnání různých prototypových systémů předmětem intenzivní debaty.

IonQ nyní vydává vlastní benchmark – Algorithmic Qubit Calculator, který je definován jako největší počet skutečně dokonalých qubitů, které můžete nasadit pro typický kvantový program.

Společnost doufá, že nahradí měření kvantového objemu prosazované společností IBM.

„Je to podobný nápad jako Quantum Volume, ale bere v úvahu opravu chyb a má jasný přímý vztah k počtu qubitů,“ řekl Chapman.

„Plán IonQ je založen na metrice AQ. V příštích několika letech se bude IonQ zaměřovat na zlepšování kvality našich operací kvantové logické brány, aby mohl i nadále zvyšovat systémové AQ (tj. použitelné qubity). Poté se IonQ zaměří na implementaci korekce kvantové chyby s nízkou režií a škálováním počtu fyzických qubitů k dalšímu podstatnému navýšení AQ systému.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment