Fujitsu dodá CESGA kvantový počítač

Galacian Supercomputing Center (CESGA)

Galacian Supercomputing Center (CESGA) oznámilo, že získá od Fujitsu kvantový počítač za cca 15 milionů dolarů.

CESGA se sídlem v severozápadním Španělsku očekává instalaci systému koncem tohoto roku. Financuje ho Galician Innovation Agency of Xunta de Galicia a EU, i když ne prostřednictvím EuroHPC, ale jako součást programu React-EU, který „podporuje investiční projekty, které posilují kapacity na nápravu krizí a přispívají k zelenému, digitálnímu a pružné oživení ekonomiky“.

Systém poskytovaný Fujitsu bude zahrnovat „flexibilní“ kvantový počítač, vysoce výkonný počítač, emulátor kvantového algoritmu a úložný systém. Podrobnosti o hardwaru zatím nebyly zveřejněny.

Poslední aktualizace před tímto oznámením přišla s loňským uvedením FinisTerrae III, 4,4-petaflopového superpočítače dodaného společností Atos a postaveného na systémech Intel a Nvidia.

Atos také dodal CESGA 30-qubitový kvantový výukový stroj nainstalovaný ve FinisTerrae III a není překvapením, že superpočítačové centrum je od té doby stále aktivnější v kvantovém prostoru.

CESGA vytvořila Galician Quantum Technologies Pole v létě 2022, s finančními prostředky ve výši 30 milionů EUR, aby se Galicie do roku 2030 stala „evropským a mezinárodním měřítkem v oblasti kvantových počítačů a komunikace“, a to jak z hlediska akademické obce, tak z hlediska obchodu.

CESGA se také účastní projektu Quantum Spain, který pracuje na vytvoření infrastruktury kvantových počítačů v zemi, a doplňkového plánu pro kvantové komunikace, a spolupracuje se španělskou vládou na rozvoji infrastruktury kvantové komunikace.

V srpnu 2022 Fujitsu poprvé oznámilo svůj plán začít společně s Riken nabízet kvantové počítače společnostem, a to od dubna tohoto roku. Společnosti hodlají nejprve postavit 64-qubitový kvantový počítač pro výzkumné organizace do roku 2024. Poté plánují pracovat na 1000-qubitovém stroji, který plánují dodat do roku 2026.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment