Čínská společnost Highlander podepsala smlouvu na vybudování komerčního podvodního datového centra na ostrově Hainan

Highlander datacenter

Highlander podepsal dohodu o vybudování komerčního podvodního datového centra v Sanya, pobřežním městě na jihu ostrova Hainan v Číně.

Projekt za 5,6 miliardy jüanů (880 milionů dolarů) bude prvním komerčním podvodním datovým centrem na světě a podle zprávy v China Daily posílí přístav volného obchodu Hainan. Projekt zapadá do místních pětiletých plánů, které podporují podvodní datová centra jako prostředek ke snížení nákladů na chlazení a úspoře emisí.

Dohoda navazuje na úspěšné testovací projekty Highlanderu v pevninském přístavu Zhuhai a u pobřeží Hainanu.

Plnou parou vpřed
Wang Bin, viceguvernér Hainanu, oznámil dohodu na schůzce o nízkouhlíkové infrastruktuře, která se konala v Sanya dne 26. prosince. Wang řekl, že projekt je důležitý pro rozvoj přístavu volného obchodu Hainan a tvoří součást plánu na podporu námořní infrastruktury. „Hainan dobře využije své jedinečné mořské zdroje ke kultivaci předního klastru nízkouhlíkového zeleného odvětví námořní infrastruktury v zemi,“ uvádí China Daily.

První testy Highlanderu byly s jediným modulem, podvodní tlakovou nádobou se čtyřmi stojany. V květnu 2021 Hainan oznámil plán spojit 100 modulů nebo „datových kabin“ dohromady na mořském dně, čímž by se vytvořilo významější zařízení, které by bylo poháněno jadernou elektrárnou Changjiang na severozápadě Hainanu. Prosincové oznámení udává přesnější místo, Sanya, která je asi 200 km od Changjiang.

Na schůzce Xu Tan, viceprezident společnosti Beijing Highlander Digital Technology, podle China Daily uvedl, že výhody datového centra budou zahrnovat úsporu energie, půdy, vody a nízké celkové náklady.

Přečtěte si více: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment