Čína: Národní superpočítačové centrum číslo 7

Zhengzhou University of Industrial Technology

Čína bude stavět nové Národní superpočítačové centrum (NSC) v Zhengzhou, provincii Henan v centrální Číně, jak uvedly oficiální noviny ministerstva vědy a technologie (MOST).

Bude se jednat o sedmé NSC v zemi, Zhengzhou bude domovem vysoce výkonného počítačového systému o výkonu 100 petaflopů. Očekává se, že projekt umístěný na univerzitě v Zhengzhou bude dokončen v první polovině roku 2020.

Nebyly poskytnuty žádné podrobnosti o architektuře systému, ale vzhledem k obchodním omezením a vnitřní snaze stát se „self-controlled“ bude pravděpodobně používat domácí technologii.

Čína má v současné době tři odlišné pre-exascale prototypové přístupy, z nichž jeden využívá procesory čínského výrobce čipů Hygon, další řešení s procesory Matrix-2000 + a třetí s nasazením starších ShenWei 26010s.

„Cílem je vybudovat exascale počítače s vlastní ovladatelnou technologií, to je druh lekce, kterou jsme se naučili v minulosti. Nemůžeme být zcela vázáni na vnější technologie, když budujeme svůj vlastní systém,“ vysvětlil profesor Qian Depei, hlavní vědecký pracovník pro národní projekt výzkumu a vývoje v oblasti vysoce výkonných výpočetních systémů v Číně.

Systém Zhengzhou nebude exascale, ale bude pravděpodobně používán k prototypování softwaru plánovaného pro systémy exascale.

Science and Technology Daily, oficiální noviny ministerstva vědy a technologie uvádí, že nové superpočítačové centrum bude vyvíjet aplikace v oblasti umělé inteligence, výroby zařízení, přesného lékařství a biologického chovu.

Další národní superpočítačová centra jsou ve městech Tianjin, Jinan, Changsha, Shenzhen, Guangzhou a Wuxi.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment